onlinemag.cz Další magazíny: Auto moto | Cestování | Domov | Finance | Reality | Elektro | Kultura | Móda | Hobby | Sport

Poslední šance využít nízkých hypotéčních sazeb

Ministerstvo pro místní rozvoj eviduje počet poskytnutých hypotečních úvěrů od počátku činnosti hypotečních bank. Ze statistiky vyplývá, že za první čtvrtletí roku 2015 uzavřelo smlouvu o poskytnutí hypotečního úvěru celkem 21 554 občanů České republiky. Pro srovnání – je to více než za celý rok 2002.

Z těchto údajů je patrné, že trend osobního vlastnictví nemovitosti je čím dál více výraznější. Češi touží po vlastním bydlení, a tím samozřejmě stoupá i zájem o hypotéky. Dosáhnout úvěru je nyní snadnější, než tomu bylo v minulosti. Konkurenční boj bank snížil úrokové sazby na minimum. „Úvěry jsou nyní nejlevnější v historii. V současné době klesla úroková míra hypotečních úvěrů na 2,15 %,“ informuje Ing. Milan Pykal, jednatel společnosti FINANCE ALBATROS, s.r.o.

I BANKY LAKÁJÍ

Stabilní příjem zajistí hypotéku tařka komukoli. Není to jen z důvodu nízké úrokové sazby, ale zvyšujícímu objemu poskytnutých úvěrů nahrávají také zajímavé akce bank. Například Česká spořitelna nabízí slevu z úrokové sazby ve výši 0,50 %, a to za podmínky, že hypotéka bude splácena z aktivního Osobního účtu České spořitelny. Nebo do 31. 7. 2015 lze využít hypotéku Wüstenrot bez poplatků za zpracování úvěru pro Hypotéku na vlastní bydlení do 85 % hodnoty zastavované nemovitosti.

DOBA FIXACE – DŮLEŽITĚJŠÍ NEŽ SE ZDÁ

Při podání žádosti o poskytunutí hypotečního úvěru se musí brát v potaz nejen výše úvěru a doba splácení, ale nesmí se zapomínat na dobu fixace úrokové sazby neboli platnost smluvně sjednaných úrokových podmínek. Jedná se o zásadní rozhodnutí, které ovlivní cenu úvěru. Úrokovou sazbu je možné nechat si garantovat například na 1 rok, 3 roky, 5, 7, 10, 15, 20, 25 nebo 30 let. Kratší doba fixace se doporučuje klientům, kterým vyhovuje větší míra flexiblity a nevadím jim nejistota z budoucího vývoje úrokových sazeb.

Delší doba fixace je vhodná pro klienty, kteří volí jistotu, ale musí myslet na to, že úroková sazba bude vyšší. „Současné nízké úrokové sazby se odrazily nejenom v množství hypotečních úvěrů co do počtu poptávky, ale zvýšil se i objem vypůjčených prostředků v rámci jednoho úvěru. Klienti, kteří se za výhodných podmínek rozhodli vypůjčit vyšší částku, nesmí zapomínat na to, že úrokové sazby během příštích let naberou opačný směr. Po skončení garance nízké úrokové sazby na ně tedy čeká sazba vyšší, a tím i změna měsíčních splátek. Současně s hypotečním úvěrem doporučují i peníze spořit, protože nové vyšší splátky mohou nabourat nejeden rodinný rozpočet,“ dodává Ing. Pykal.