onlinemag.cz Další magazíny: Auto moto | Cestování | Domov | Finance | Reality | Elektro | Kultura | Móda | Hobby | Sport

Vymáhání pohledávek

S dlužníky se setká za dobu svého podnikání každý podnikatel nebo firma. Mohou to být malé částky za poskytnuté služby, nebo i částky v řádech statisíců. Tyto peníze pak často chybí ve firemních pokladnách a někdy mohou být i likvidační.

Jak dlužné peníze získat co nejdříve? Pokud od dlužníka slyšíte každý týden do telefonu jak vám říká „zítra budu mít peníze, hned vám je pak pošlu“, své peníze uvidíte nejdříve za rok, nebo také vůbec. Mnoho lidí se nechá uchlácholit takovými řečmi a čas plyne dál. Mezitím váš čas a úsilí spojené s vymáháním vám nikdo nezaplatí. V takovém případě je dobré využít služeb právníků a vymáhacích agentur.

Poslední pokus o smír

Takto se jmenuje dokument, který vám vytvoří každý právník nebo vymáhací společnost. Je to dokument, kde je uvedeno kdo za co komu dluží. Sále jsou vyčísleny náklady, které dlužník zaplatí v případě pokud neuhradí pohledávku do určeného data. Výše pohledávky tak může pro dlužníka vzrůst až dvojnásobně. Na některé typy lidí toto zapůsobí, leknou se a dlužnou částku uhradí. Co dělat v případě že tento dopis nepomůže?

Vymáhání pohledávek

Pokud dopis s posledním pokusem o smír není účinný, obraťte se na vymáhací agenturu. Na internetu jich naleznete celou řadu. Každá má jiný způsob spolupráce a placení za poskytnuté služby. Nejčastěji probíhá vymáhání za provizi z dlužné částky. Vy tedy nic neplatíte, dokud agentura nevymůže nějaké peníze. Provize z dlužné částky se pohybuje podle její výše. Většinou si agentury účtují 30% – 20%. Některé firmy si neberou provizi žádnou a při úspěšném vymáhání získáte celkovou částku. Tyto firmy si k dlužné částce připočítávají své ceny za vymáhání, které zaplatí dlužník. Neuhrazením peněz se mu to může pěkně prodražit.

Odkup pohledávek

Další variantou jak získat své peníze, nebo alespoň nějakou část, je odkup pohledávek. Výhodou oproti vymáhání pohledávky je, že dostanete peníze ihned a nemusíte dlouho čekat na to, až se podaří peníze „vymlátit“ z dlužníka. S tím je i spojená výše provize. Při odkupu můžete dostat méně, než při vymáhání. Opět záleží na výši dlužné částky a formy spolupráce s agenturou.

Jak vybírat vymáhací společnost

Nejlepším způsobem je optat se svých známých, nebo obchodních partnerů. Dostanete doporučení jak firma pracuje a jak je úspěšná. Pokud nemáte nikoho, kdo podobných služeb využívá, vyzkoušejte vyhledávání na internetu. Výsledky vám poskatnou desítky firem, které se vymáháním ve vašem okolí zabývají.