onlinemag.cz Další magazíny: Auto moto | Cestování | Domov | Finance | Reality | Elektro | Kultura | Móda | Hobby | Sport

Životní pojištění

Nebezpečí na nás číhají na každém kroku. Co dělat v případě těžkého úrazu nebo nemoci abychom zabezpečili sebe a svou rodinu? Životní pojištění řeší tento problém.

Proč se pojistit

Pokud se zeptáte někoho, kdo nemá životní pojištění, určitě vám odpoví „já to nepotřebuji, mě se nic nemůže stát“. Bývá to klasická odpověď. Dotyční jsou pak překvapeni, když se náhodou něco stane a jim se sníží životní úroveň na minimum. Životní pojištění by měl mít sjednaný každý aktivní člověk. Svůj vůz máte přeci také pojištěný tak proč nepojistit sebe. Nebo je auto cennější než váš život?

Pojištění vám pomůže v případech, kdy dlouhodobě onemocníte, nebo budete mít úraz s trvalými následky. Pokud se vám stane něco nečekaného, nepřijdete vy nebo vaši blízcí o svůj současný životní standard. Pojistka vám tyto náklady v pracovní neschopnosti pokreje. V jakých případech pojištění využijete? Invalidita 1., 2. a 3. stupně následkem úrazu nebo úmrtí následkem úrazu.

Druhy životního pojištění

Pojištění nemusí krýt jen případné úrazy, ale může vám také vydělávat peníze. Existují 3 druhy životního pojištění. Rizikové životní pojištění, kapitálové životní pojištění, a investiční životní pojištění.

Rizikové životní pojištění
Rizikové pojištění je pojištění pro případ smrti. Uzavírá se pouze z tohoto důvodu a zaniká po uplynutí bez náhrady. Pojistnou událostí je smrt. 

Kapitálové životní pojištění
Toto pojištění se uzavírá pro případ úmrtí a dožití. Sjednává se stejná částka pro obě varianty. Jedná se o vypořádání pojistné události a peníze jsou vyplaceny oprávněné osobě

Investiční životní pojištění
Výše pojistného plnění je vázána na hodnotu podílových jednotek. Můžete tak získat více peněz, než jste vo pojištění vložili, nebo také méně. Riziko je tak přeneseno na vás. Je tedy třeba dát si práci s výběrem správné pojišťovny.

Úspora na daních

Pokud si sjednáte životní pojištění, nekryjete jen sebe a své blízké a nezhodnocujete své peníze, ale můžete také uspořit na daních. Pokud budete platit dostatečnou částku můžete si odečíst od základu daně 12 000,- Kč. Zaměstnavatel vám na pojištění může přispívat až 2000,- Kč měsíčně.